MSI Prestige 16 Flip AI Plus C3M Review


We hebben er even op moeten wachten, maar het tijdperk van machines met interessant Intel laptops lijkt weer te zijn aangekomen. Aan de desktop kant hebben we de nieuwe 200 Series Plus CPUs, in laptops hebben we Intel Panther Lake. Op papier al even uit, maar in de praktijk komen nieuwe laptops met Pantertjes pas net in Nederland aan. De eerste: de MSI Prestige 16 AI Plus C3M, die de chip combineert met een strak aluminium design, high-end scherm en zoals de naam doet vermoeden wat fysieke acrobatiek.


Fysiek en visueel is deze nieuwe Prestige een prachtige machine. Nauwelijks meer dan een centimeter dik, nog geen 1.7kg (licht voor een 16” laptop), keurige bouw en afwerking van het metaal. Een MacBook Pro is absoluut nog een voelbare overtreffende trap in degelijkheid, maar dit is keurig A-tier, zeker gezien de MSI een halve centimeter dunner is en een halve kilo lichter. De ronde afwerking vind ik zelf ook wel wat hebben, al parkeren we dat onder de noemer subjectief.






Wat aansluitingen betreft krijgen we twee Thunderbolt 4 poorten (geen 5, Panther Lake houdt het bij 4), twee USB Type-A poorten en een HDMI 2.1 poort en 3.5mm jack. Alleen SD kaartlezers ontbreken dus, daar moet je een dongle voor hebben.



De nieuwe Prestige 16 komt in zowel Flip als non-Flip variant. Deze kan dus volledig omklappen als je dat wilt.



Het scherm is in mijn optiek een absolute highlight van deze unit. Om te beginnen is een 2880x1800p 120Hz VRR OLED scherm al heerlijk voor praktisch alle doeleinden dankzij de kleurcapaciteiten en het contrast van OLED, zeker in dit grotere 16” formaat, maar MSI’s afstelling is dit keer ook echt tip top in orde. Zowel de grijstinten als kleuren zijn perfect (sub 1 delta E) afgesteld, no notes. Houden zo. OLED biedt ook instant response tijden voor gamen, al is dit natuurlijk geen echte gaming laptop gezien de afwezigheid van een CPU.


Een andere highlight is iets dat MSI al een tijdje top doet: de inputs. Het toetsenbord tikt uitstekend weg en het touchpad werkt ook top: lekker groot, uitstekende palm rejection. Wederom, no notes.




Wat prestaties en vooral efficientie betreft stelt de Panther Lake, hier aanwezig als Ultra 9 386H (mooi nummer) ook niet teleur. Cinebench R23 scores rond de 18000 maken dit niet de snelste laptop CPU ooit, maar dat zijn scores nabij die van de i7-13700H of i9-12900H, oftewel daar valt prima mee te werken en ook editten. Single core zitten we rond de 2000, dat zijn scores waar een high power 14900HX maar net overheen kan. Niet verkeerd voor een chip gemaakt om een stuk efficienter te zijn en warmee je het 16 uur op een batterijlading kan uithouden (bij licht gebruik uiteraard, niet in een stress test), iets waar geen van die vorige generaties ooit bij in de buurt zou zijn gekomen. 16 uur maakt dit bij enigszins voorzichtig gebruik (en vooral: niet te helder beeldscherminstelling) dus een two-day laptop, dat is heerlijk in de praktijk. Ook de geluidsproductie onder load is keurig: 40 decibel op de aller snelste instelling maakt hem net hoorbaar, maar op de gebalanceerde instelling is hij maar marginaal minder snel terwijl je de fans praktisch helemaal niet meer hoort.


Het liefst had ik naar de nieuwe Ultra X CPUs van Intel gekeken, voorzien van nieuwe Arc Graphics. De X9 388H zou zo’n 4x de grafische performance van deze Ultra 9 386H moeten hebben en is daarmee voor iedereen die een iGPU actief wilt gebruiken de logische keuze. Toch wilde ik wat proberen te gamen op dit model, en dat ging eigenlijk opvallend aardig. World of Warcraft op 1800p met 60 FPS gemiddeld en 30 FPS dips maakt het prima speelbaar (al moet je er niet op gaan raiden), Baldur’s Gate 3 zit zo rond de 53 FPS als je opschaalt, of 30 FPS als je dat niet doet, en lichtere games zoals Project Zomboid, Core Keeper en Slay the Spire lopen allemaal soepeltjes. Een incidenteel spelletje kan dus wel, maar dit is natuurlijk niet voor AAA games.


Verder zien we een aardig setje speakers, een so-so doch acceptabele webcam, een rappe 2TB Micron SSD (verschilt per uitvoering uiteraard), en een opvallende andere extra: een compacte pen die keurig in de basis van de laptop geparkeerd zit. Deze kan je gebruiken in combinatie met het touchscreen en laad vervolgens makkelijk in de laptop zelf zonder dat hij in de weg zit. Het is wel een relatief klein pennetje, dus meer een extratje dan iets waar je de hele dag mee wilt gaan schetsen, maar het zou kunnen.


Intel maakt het wel lastig om de verschillende CPUs uit elkaar te halen.


MSI Prestige 16 Flip AI Plus C3M Conclusie


Na enkele weken met deze laptop ben ik er echt enorm over te spreken. Zowel vanuit MSI als vanuit Intel zie ik vooral positieve dingen. Hij is dun, licht, degelijk, is voorzien van een prachtig scherm, is top afgesteld, heeft een top toetsenbord, de prestaties zijn goed, de accuduur is uitstekend, je kan er eventueel een spelletje op spelen maar je kan er bovendien heel goed op werken of je nu over productiviteit, creativiteit of iets anders denkt. Zeker als je ook wat in die Flip optie en die pen ziet is het gewoon overwegend positief.

De nadelen die ik zie zijn dat de webcam wat beter kan, de speakers zijn ok maar kunnen ook zeker nog wat indrukwekkender en een kaartlezertje was fijn geweest voor de creatievelingen. Stuk voor stuk zaken die prima te overzien zijn. Alleen als je echt om iGPU power of gaming geeft zou ik die 386H als een nadeel zien: de 388H moet deze op dat vlak echt keihard voorbij gaan. Verder ook relevant: Ik kreeg de variant zonder lader erbij, die moet je dankzij onze EU overlords dan maar zelf kopen (wellicht dat er varianten met en zonder lader komen, we wachten het af). Doe jezelf een plezier en koop geen kopperverkoop meuk maar gewoon iets degelijks. (Tip: )

De adviesprijs van dit model met de Ultra 9 386H, 2TB opslag en 32GB geheugen is 2000 euro. Dat is niet niks, maar tegelijk iets van de helft van een MacBook Pro met vergelijkbaar geheugen en opslag, 500 euro minder dan een MacBook Air met vergelijkbare inhoud, en nog altijd de goedkoopste 16” laptop met een nieuwe 300 series Ultra 9 aan boord. Deze nieuwe Prestige kost dus wat, maar je krijgt er veel moois voor terug, en dat zal enkel beter worden als de prijzen in de loop der tijd nog wat zakken.


Vragen over de producten die we bespreken? Je vindt ons hier:
Techtesters YouTube
Techtesters op Instagram
Foritain op Twitter (auteur, test-chef)
Nadalina op Twitter (baas, foto-heldin)

Over Stephan
Stephan en Nada kennen elkaar dankzij online gaming en een liefde voor toffe tech. Tegenwoordig houden zij elkaar bezig met maken van reviews van computer hardware. Hun doel: Uitgebreide reviews die je een realistisch beeld geven van wat je van het product mag verwachten.